Montaż listew podłogowych
Montaż listew typu: MDF, listew, drewnianych, fornirowanych, listew z tworzyw syntetycznych
Montaż klejami - szybkowiążącymi, termotopliwymi i elastycznymi
Montaż listew dylatacyjnych - na łączeniach drzwi, łączenia parkiet/płytki
Akrylowanie szczelin - akryle w kolorze listwy i podłogi w zal. od gatunku drewna podłogowego - ściana/listwa i podłoga/listwa
Renowacje starych listew - wiele z dawnych wzorów listew jest obecnie niedostępnych na rynku.
Nowe czy odnowione listwy przypodłogowe - wybierz korzystnie
Listwy podłogowe stosuje się do wykończenia odnowionej podłogi drewnianej. Montaż listew przypodłogowych odbywa się po zakończeniu renowacji parkietu. Dobrze dobrane listwy są dopełnieniem wybranej podłogi. Listwy montuje się w miejscu łączenia ściany z materiałem wyścielającym podłogę. Podczas renowacji podłóg klienci często zadają siebie pytanie dotyczące listew przypodłogowych. Czy opłaca się je odnawiać? A może warto zdecydować się na mocowanie nowych listew?
Renowacja czy wymiana listew - co wybrać?
W większości przypadków zaleca się wymianę listew przypodłogowych na nowe. Jest to zalecane szczególnie w świeżo wyremontowanych mieszkaniach, w których nakładano nowe tynki. Zabieg ten powoduje zmianę grubości ścian, dlatego też listwy po ponownym montażu mogą okazać się zbyt krótkie.
Zdecydowanie korzystniejszy dla odnawianego wnętrza jest montaż nowych listew przypodłogowych, które będą dopasowane do współczesnej aranżacji wnętrza. Dodatkowo warto zamontować listwy, które będą pozbawione dziur po starych gwoździach, nieregularności po szlifowaniu, czy też niewielkich pęknięć, które nie są możliwe do usunięcia podczas renowacji starych listew przypodłogowych.
Warto wiedzieć, że do ewentualnej renowacji nadają się wyłącznie listwy przypodłogowe drewniane. Nie ma możliwości renowacji listew oklejanych fornirem.
Wyjątkową sytuacją, kiedy warto odnowić i zamontować listwy przypodłogowe, są stare, unikatowe, rzeźbione listwy o kształcie niemożliwym do kupienia na rynku. W tych szczególnych przypadkach można zamówić niepasujące, uszkodzone czy też pęknięte elementy u klasycznego stolarza - artysty.
Jak wygląda praca związana z renowacją listew przypodłogowych?
Renowacja listew przypodłogowych jest związana z przeprowadzeniem wielu prac dodatkowych. Konieczne jest delikatne i ostrożne zdjęcie starych listew, usunięcie starego kleju i uszczelniaczy użytych do pierwotnego montażu, szlifowanie i lakierowanie. Ostatnim etapem jest montaż listew przypodłogowych i ich wykończenie, tzw. akrylowanie. Renowacja starych listew jest bardzo złożonym, wymagającym i przede wszystkim drogim procesem.
Zdecydowanie łatwiej, a w związku z tym i taniej, jest wybrać nowe listwy. W przypadku montażu nowych listew konieczne jest ich docięcie na wymiar, montaż i wykończenie.
Wybór nowych listew przypodłogowych
W sklepach dostępne jest wiele rodzajów i wzorów listew przypodłogowych. Są to m. in. lakierowane, różnokolorowe listwy wykonane z płyty MDF, wielogatunkowe listwy drewniane, jak również listwy fornirowane, czyli pokryte cienką warstwą drewnianej okleiny.
Listwy wykonane z płyt MDF polecane są szczególnie do mieszkań znajdujących się w starym budownictwie (powstałych w latach 90. i wcześniej). Ma to związek przede wszystkim z często krzywymi ścianami i stosowanymi zupełnie innymi rodzajami tynków. Listwy przypodłogowe MDF świetnie zamaskują szczeliny, dopasowując się do kształtu ściany.
Dla mieszkań z lat 90 i wcześniejszych, zaleca się unikanie montażu listew drewnianych, głównie ze względu na właściwości drewna związane z absorbcją wilgoci z otoczenia. Wilgotne drewno będzie się odkształcać lub nawet odrywać od ściany.
W sprzedaży dostępne są także listwy wykonane z tworzyw sztucznych (polipropylenu lub styroduru). Warto wiedzieć, że listwy wykonane z tych materiałów nie wykazują odporności na uderzenia i zarysowania. Zdarza się, że ulegają zniszczeniu po przypadkowym potrąceniu lub dosunięciu do nich mebli. Naszym klientom zdecydowanie odradzamy zakup listew wykonanych z tworzywa.
Listwy przypodłogowe - jak wygląda montaż?
Dla naszych klientów wykonujemy montaż listew przypodłogowych, przy użyciu specjalistycznych klejów do listew, które są łączone z klejem topliwym. Kleje te, nie wiążą zbyt mocno, jednak dają gwarancję skuteczności i trwałości montażu.
Niektórzy montażyści stosują mocne i sztywne kleje typu mamut, jednak warto wiedzieć, że przy próbie demontażu, klej tego typu spowoduje zniszczenie ściany - dziury, zerwanie tynku wraz z listwą. Stosowanie sztywnych klejów jest nieprofesjonalne i naraża klienta na dodatkowe koszy, związane z koniecznością naprawy ścian.